Ege Ambulans
Askı Dikişler İle Yüz Gençleştirme20/01/2020

Yüz cildinde elastikiyet kaybının ve sarkmaların tedavisinde altın standart yüz germe ameliyatları olduğunu belirten Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Rahmi Evinç, “ Ancak farklı nedenlerle ameliyat olmak istemeyen hastalar için artık yeni bir tedavi alternatifi olan yüz askılama yöntemi ile yüz güldüren sonuçlar alınmaktadır” dedi.

Hücre Yenilenmesi Artıyor

Askı dikiş, yüz askılama, fransız askısı vb. isimlerle anılan yöntem hakkında bilgiler veren Op. Dr. Rahmi Evinç, “ Yöntem basit anlamda elastikiyetini kaybetmiş ve sarkmış olan cildin cerrahi ipler- dikişler yardımıyla gerilmesidir. Sarkmış dokuların cerrahi olarak uzaklaştırıldığı yüz germe ameliyatına alternatif olarak bu yöntemde sarkmış dokular yukarıya doğru asılmaktadır. Yüz germedeki kadar belirgin olmasa da gözle görülür toparlanma ve sıkılaşma elde edilen bu yöntemin bir diğer avantajı; uygulama alanında iyileşme sürecini başlatarak hücre yenilenmesini ve kollojen sentezini artırmasıdır” dedi.

Kollajen Artışı Önemli

Kollajenin cilt yaşlanmasında önemli bir molekül olduğunu belirten Op. Dr. Evinç, “ Yaşlanmış ve sarkmış ciltlerde azalan kollajen miktarı ciltte hacim kaybına, incelme, sarkma ve kırışıklıklara neden olmaktadır.  Askı dikiş uygulaması ile artırılan kollajen sentezi sayesinde daha hacimli, sıkı ve genç bir cilt elde edilmektedir. Yüz gençleştirme isteyen birçok hasta için bu yöntemin en önemli avantajı iyileşme süresidir. Yüz germe ameliyatı sonrası gereken hastanede kalma ve evde istirahat süreleri bu uygulamada minimuma inmektedir. Genellikle lokal anestezi altında yapılan askılama işlemleri sonrası hastalar aynı gün evlerine dönebilmektedir. Uygulama alanlarında oluşabilen kızarıklık, şişlik, ağrı vb. durumlar birkaç gün içerisinde düzelmekte ve hastalarımız hızlı bir şekilde günlük hayatlarına dönebilmektedirler” dedi.

Etkinliği 1-3 yıl

Askı dikiş uygulaması için ideal hasta grubunun kırklı ellili yaşlardaki hafif sarkması olan ya da daha ileri yaşlarda tıbbi açıdan yüz germe ameliyatı olamayacak hastalar olduğunu belirten Op. Dr. Evinç, “ Lokal anestezi altında ve daha kısa süren bir uygulama olduğu için kalp, şeker, tansiyon vb. Sağlık sorunları olan hastalarımızda da rahatlıkla uygulanabilir. Tüm yöntemlerde olduğu gibi askılama yöntemlerinde sonuçlar kalıcı değildir. Askı dikiş uygulamasının etkinliği 1-3 yıl kadardır. Askı dikiş uygulamaları; yüz gençleştirme ve kırışıklık tedavisinde kullanılan botoks, dolgu, mezoterapi uygulamaları ile kombine edilerek daha başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür” dedi.

Sosyal Ağlarda Paylaş
Ege Ambulans
Has Ajans Sağlık Gazetem 0(232) 464 75 73 info@saglikgazetem.com