Ege Ambulans
Avm’lerdeki Oyuncaklara Dikkat19/02/2019

Medical Park İzmir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'den Uzm. Dr. Sibel Karkaç, çocukları soğuk algınlığından korumak için kreşlerdeki ve AVM'lerdeki oyuncakların hijyenine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Çocuklarda hastaneye başvuruların en sık nedeninin soğuk algınlığı olduğu kaydeden Karkaç, "En sık görüldüğü mevsim sonbahar ve kış dönemidir. Bu mevsimde sık görülmesinin nedeni havanın soğuması ve çoçukların üşümesi değildir. Kapalı ortamlarda insanların daha sık biraraya gelmesi ve burun mukozasının kuruması nedeniyle bu enfeksiyonların daha kolay vücuda giriş yolu bulmasından dolayıdır." dedi.

Semptomlar yaş grubuna göre değişiyor

Hastalığın kapalı ortamlarda hapşırma, temas yolu ile bulaştığını belirten Karkaç,  "Kreşlere ve AVM'lerdeki oyun alanlarına giden çoçuklarda dikkat etmeniz gereken şey oyuncakların hijyenine dikkat edilip edilmediğine kontrol etmektir. Virüsle karşılaşan çoçuk, ortalama bir kaç gün içersinde hastalığın bulgularını göstermeye başlar. Bu bulgu ortalama bir hafta içersinde düzelip bazı çoçuklarda 2 haftaya kadar uzayabilir. Yaş grubuna göre de semptomlar degişiklik gösterebilir. Daha küçük çoçuklarda burun tıkanıklığı huzursuzluk olurken daha büyük çoçuklarda boğaz ağrısı ve ateş daha belirgin hale gelir." dedi.

Bol su tüketilmeli

Virüslerin tedavisinde antibiyotiklerin yeri olmadığını, daha çok korunma yöntemlerine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Karkaç şunları söyledi: "El temizliği oyuncakların temziliği gibi durumlara dikkat etmeniz gerekiyor. Aynı zamanda kapalı ortamlarda çok temas etmemeye dikkat etmek gerekiyor. Bu süreçte bol sıvı tüketmeli çoçuklar. Soğuk algınlığının uzun sürmesi durumunda kulak enfeksiyonları, sinüzit gibi durumlar gelişebilir. Böyle durumlarda mutlaka çoçuk hekiminize başvurmanız gerekir."

Sosyal Ağlarda Paylaş
Ege Ambulans
Has Ajans Sağlık Gazetem 0(232) 464 75 73 info@saglikgazetem.com