Ege Ambulans
Cerrahi Operasyonlarda Robotik Cerrahi Dönemi16/07/2019

Son yıllarda cerrahi branşlarda kullanılmaya başlanan ve yüz güldüren sonuçlar veren Robotik Cerrahi sisteminin üroloji alanında da kullanılmaya başlandığını belirten Özel Kordon Cerrahi Merkezi’nden Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Ayhan Karaköse “ Robotik cerrahi sistemi cerrahi branşlar içinde özellikle üroloji branşında böbrek kanseri tedavisinde, mesane hastalıkları tedavisinde ve özellikle prostat kanseri tedavisinde tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca robotik cerrahi Üroloji dışında Kadın hastalıkları ve doğum, kalp damar cerrahisi , genel cerrahi, göğüs cerrahisi, kulak burun boğaz hastalıkları, çocuk cerrahisi, çocuk ürolojisi, cerrahi onkoloji ve ortopedi  alanlarında da kullanımı  giderek yaygınlaşmaktadır” dedi.

İnsan Elini Taklit Ediyor

Robotik cerrahi sistemlerinin geliştirilmesi ilk olarak 1970’lerde NASA tarafında uzayda hastalanabilecek bir astronotu uzaktan kumanda ile tedavi edebileceği düşüncesi ile başlamış ve 2000 yılında da cerrahi tedavide kullanım amacı ile FDA onayı alındığını belirten Doç. Dr. Ayhan Karaköse, “ Robotik cerrahi sisteminde, cerrahın kullanımı için ergonomik olarak dizayn edilmiş cerrah konsolu,  robotik kolları taşıyan bir ünite, 3 boyutlu görüntü veren bir optik görüntüleme sistemi, 540 dereceye kadar hareket kabiliyeti sağlayan cerrahi enstrümanlar mevcuttur.  Bu enstrümanlar  insan elininin  bilek  hareketlerini taklit edebilmekte ve  insan elinden çok daha ufak boyutlarda olduğundan  insan elinin uzanamayacağı yerlere rahatlıklar ulaşabilmektedir” dedi.

Robotik cerrahi sisteminde bulunan cerrahi konsolda,  operasyonu yapan  cerrah rahat bir şekilde oturabilmekte,  ameliyat alanının en ince detayına kadar  3 boyutlu görüntüsünü görmekte ve robotik enstrümanları kumanda edebildiğini kaydeden Doç. Dr. Karaköse, “   Robotik cerrahi sisteminde  açık ve laparoskopik ameliyatların aksine cerrah oturarak ameliyat  yapmakta ve  yorulmadan çok uzun süren ameliyatları  bile rahatlıkla yapabilmektedir.  Şuan da halen kullanılan ve tek robotik cerrahi sistem olan ‘Da Vinci’ robotik cerrahi sistemi 53 ülkede 3 binden fazla hastanede kullanılmaktadır.  ‘Da Vinci’ robotik cerrahi sistemi ile yapılan ameliyat sayısı her geçen gün katlanarak artmaktadır.   ‘Da Vinci’ robotik cerrahi sistemi Türkiye’ye 2004 yılında girmiştir. ‘Da Vinci’ robotik cerrahi sistemi cerrah tarafından yönetilen bir bilgisayar ve özel yazılım temelli cerrahi bir cihazdır.  Cerrahın ameliyat esnasında 3 boyutlu yüksek çözünürlüklü büyütülmüş görüntü altında çok açılı hareket kabiliyetine sahip  robotik kollarda en ufak bir titreme olmaksızın ameliyatın yapılması ‘Da Vinci’ robotik cerrahi sistemin önemli avantajıdır” dedi.

Hekim ve Hasta için Konforlu

Ameliyatı gerçekleştiren cerrah için çok önemli fayda ve avantaj sağlayan  ‘Da Vinci’ robotik cerrahi sistemi bu kadar çok avantaj sağlamasına rağmen ameliyatı gerçekleştiren kişi robotun kendisi değil  cerrahtır” diyen Doç. Dr. Ayhan Karaköse, “ Bu sebeple robotik cerrahi uygulayacak olan hekimin  açık cerrahiye ve konvansiyonel laparoskopik cerrahiye  hakim olması ve tecrübesi çok önemlidir.  Ayrıca tüm sağlık hizmetlerinde ve cerrahi de olduğu gibi, Da Vinci Robotik Cerrahide sadece cerrahın  tüm bilgi ve tecrübesinin yanında Robotik cerrahi merkezindeki diğer bütün çalışan ekip elemanlarının tecrübesi de robotik cerrahi başarını doğrudan etkilemektedir.  Robotik cerrahi minimal invaziv (endoskopik, laparoskopik cerrahi) cerrahinin bir parçasıdır. Robotik cerrahi yöntemlerini uygulayabilmek için öncelikle iyi bir cerrah olunması gerekmektedir. Robotik cerrahiyi uygulayacak olan hekimin öncelikle insan anatomisine hakim olması ve ne yaptığını iyi bilmesi gerekmektedir.  İyi bir cerrah robotik cerrahi ile çok güzel işler yapabilir. Ancak robotik cerrahi sistemi tecrübesi ve cerrahi yeteneği sınırlı bir hekimi  iyi bir cerrah yapmaz” dedi.

Sosyal Ağlarda Paylaş
Ege Ambulans
Has Ajans Sağlık Gazetem 0(232) 464 75 73 info@saglikgazetem.com