Ege Ambulans
Doktorlardan Belediye Başkan Adaylarına Uyarı!29/01/2019

Medicalpark İzmir Hastanesi Vokoloji Birimi'nden KBB Uzmanı Op. Dr. İsmail İlter Denizoğlu, sesin imajın yüzde 80'i olduğunu belirterek, yaklaşan yerel seçimlerde adayların kitlelere kendilerini daha iyi ifade edebilmeleri için seslerini doğru kullanmaları gerektiği konusunda uyardı.

Kişinin kişisel ve sosyal olarak var olması, kendisini ifade etmesi, sesinin tonuna ve tınısına bağlı olduğunu kaydeden Denizoğlu, "Nasıl bir futbolcu maça çıkmadan önce düzenli olarak idman yapıyorsa siyasetçilerin ve ses sanatçılarının da ses egzersizlerine ihtiyaçları var. Örneğin yıllar önce bir politikacı hastamız bir seçim konuşması yapacaktı ama bir hafta önce ses felci geçirdi. Sesine en ihtiyacı olduğu zamanda sesini kullanamadı. 'Keşke o gün ses sağlığım yerinde olsaydı da ömür boyu kısık olsaydı sesim' dedi. Vokoloji birimi olarak bizler kişiye uygun ses egzersizleri öneriyoruz. Seslerini en iyi şekilde nasıl kullanmaları konusunda tavsiyeler veriyoruz. Sesinden memnun olmayanlara ses estetiği yapıyoruz" dedi.

Sosyal statü

Ses estetiğinin sesle ilgili organik bir hastalık olmaksızın, sesin perde ve tınısı değiştirilmesi amacıyla uygulanan müdahaleleri kapsadığını söyleyen vokoloji alanında çalışmaları devam eden Op. Dr. İlter Denizoğlu, "Ses insanın ikinci yüzü, ruhunun aynası, imajının da yüzde 80'idir. Sesinden memnun olmayan bir kişinin mutlu ve huzurlu olması çok zordur. Burnunuzdan memnun değilseniz aynaya bakmazsınız. Sesinizden memnun değilseniz hiç konuşmamanız lazım. Sesteki sorun ciddi bir sosyal izolasyona neden olur. Gerek cerrahi gerekse ses terapisi ile gerçekleştirilen ses estetiği, kişinin kendisi için uyumlu ve uygun hale getirmek için yapılan işlemlerdir. Bu bir psikolojik ihtiyaçtır. Sadece fiziksel güzellik önemli değil. Sesin etkinliği fiziksel imajınız ile bir bütündür. Ses bozukluğu; sosyal statü, eş seçimi, kariyer gibi konularda da kişinin önüne çıkan önemli bir duvardır." diye konuştu.

Sosyal Ağlarda Paylaş
Ege Ambulans
Has Ajans Sağlık Gazetem 0(232) 464 75 73 info@saglikgazetem.com