Ege Ambulans
Tıbbi Bir Zorunluluk Yoksa Normal Doğum Tercih Edilmeli30/09/2019

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayşen Kızılyar Özel İzmir Gazi Hastanesi’nde hasta kabulüne başladı. Anne adaylarının bebekleri ve kendileri için hangi doğum şeklini seçmeleri konusunda sorular yönelttiğini belirten Op. Dr. Ayşen Kızılyar, Bebek ve anne açısından tıbbi bir zorunluk yok ise, sağlıklı olanın normal doğum olduğunu söyledi.

Normal Doğum Nedir?

Normal doğum hakkında bilgiler veren Op. Dr. Kızılyar, “ Normal doğum, bebeğin doğum kanalından geçerek vajinal yol ile doğmasıdır. Epidural anestezi eklenerek doğum ağrıları azaltılabilir . Ancak  epidural anestezi şart değildir. Burada annenin ağrı eşiği çok önemlidir. Buna doğum esnasında gebe ve doktor birlikte de karar verebilir” dedi. 

Sezaryen Doğum

Normal doğumun uygun olmadığı durumlarda bebeğin anne karnından ameliyat ile çıkarılmasına sezaryen doğum adı verildiğini belirten Op. Dr. Ayşen Kızılyar, “ Başlıca sezaryen nedenleri arasında bebeğin kilosu ile annenin pelvik kemik yapısının uyumsuz olması, bebeğin kalp atımlarının bozulması , bebeğin eşinin rahim ağzını kapattığı durumlar, bebeğin pozisyonunun vajinal doğuma uygun olmaması, annenin normal doğum yapmaya engel hastalığının olması ve anne isteği gelmektedir” dedi.

Sezaryen Doğum Bir Ameliyattır

Günümüz koşullarında normal doğumda öngörülemeyip istenmeden gelişen olumsuz durumlar ve daha bir çok faktör nedeni ile sezaryen oranlarının arttığını belirten Op. Dr. Ayşen Kızılyat, “ Sezaryen her ne kadar bir doğum şekli de olsa, bir ameliyat olduğu unutulmamalıdır. Eğer imkanınız dahilinde ise , doğumun nasıl başladığını ve ilerlediğini, doğum sürecinde neler yapabileceğinizi ve bebeğinizi kucağınıza aldıktan itibaren yaşanacakları anlatan doğum öncesi eğitimler ile bu serüveniniz daha kolaylaşabilir” dedi.

Sosyal Ağlarda Paylaş
Ege Ambulans
Has Ajans Sağlık Gazetem 0(232) 464 75 73 info@saglikgazetem.com