Ege Ambulans
10 Soruda Burun Estetiği Ameliyatı03/06/2024

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ercan Pınar burnun şekil ve fonksiyonel olarak düzeltilmesi amacıyla yapılan burun estetiği (rinoplasti) ameliyatlarında burnun sadece estetik olarak değil, fonksiyonel olarak da nefes alan bir organ olarak düşünülmesi gerektiğini belirterek hastaların merak ettiği soruları yanıtladı.

1-) Rinoplasti ameliyatı için ideal yaş nedir? Rinoplasti ameliyatı için kadınlarda en erken 17 erkeklerde 18 yaşı beklemek gerekir. Hastanın genel durumu izin verdiği sürece 65 yaşına kadar da yapılabilmektedir.

2-) Rinoplasti ameliyatı sonrası ne zaman gözlük takabilirim? Rinoplasti ameliyatlarından ortalama 2-3 ay sonra gözlük takılabilmektedir.

3-) Rinoplasti ameliyatı hangi mevsimde yapılabilir? Rinoplasti ameliyatı her mevsim yapılabilmektedir. Yeter ki hasta kendine 10 günlük dinlenebileceği ya da işe gitmeyeceği bir zaman ayırabilsin. Ameliyattan ortalama 1 ay sonra doktorunuzun önerisiyle tatil yapabilir, denize veya havuza girebilirsiniz.

4-) Rinoplasti ameliyatı hangi anestezi tekniğiyle yapılmaktadır? Rinoplasti ameliyatı lokal anestezi tekniği ile de yapılabilmekle birlikte ideali genel anestezi ile yapılmasıdır. Ameliyat yaklaşık 2 saat sürmektedir ve genel anestezi tüm dünyada tercih edilmektedir. Bu hem hasta hem hekim konforunu artırmaktadır.

5-) Rinoplasti ameliyatı sonrası tampon kullanılır mı? Ameliyat sonrası günümüzde tampon yerine iç silikon splintler kullanılmaktadır. Bu splintler ameliyattan 3-5 gün sonra alınmaktadır. Burun dışında ise bir korse konulmaktadır ve bu korse de bir hafta sonra alınmaktadır.

6-) Rinoplasti ameliyatı sonrası revizyon yapılması gerekir mi? Burun ameliyatlarında bazı hastalarda revizyon gerekebilmektedir. Bu oran cerrahın tecrübesiyle azalmaktadır. Ameliyatın başarısını etkileyen faktörlerin başında cerrahın tecrübesi gelmektedir. Hastanın cilt yapısı ve burun şekli diğer faktörler arasındadır.

7-) Ameliyat sonrası şişlik ve morluk oluşur mu? Ameliyat sonrası şişlik ve morluk oluşabilmektedir. Özellikle sarışın ve beyaz tenli hastalarda daha fazla gözükmektedir. Ameliyat sonrası buz uygulanarak gerekli önemler alınmakta ancak yine de şişlik morluk oluşabilmektedir. Bu durum ise ortalama bir haftada iyileşmektedir.

8-) Ameliyat sırasında teknolojik aletler kullanılıyor mu? Bu ameliyatlarda TUR ve piezo cihazları kullanılabildiği gibi bazı özel testereler de kullanılmaktadır. Her cerrahi aletin avantajı ve dezavantajı vardır. Cerrahınız ameliyat sırasında hangi teknolojik aleti kullanacağına karar verecek ve başarılı bir ameliyat gerçekleştirecektir.

9-) Ameliyat açık mı yoksa kapalı yöntemle mi yapılmalı? Rinoplasti ameliyatı her iki teknikle de yapılabilir. Ancak burada açık ya da kapalı olması burnun zorluk derecesine göre değişebilmektedir. İdeali cerrahınız hangi yöntemle daha başarılı sonuç alıyorsa o yöntemin kullanılmasıdır. Bu nedenle ameliyat tekniği seçimini hekiminize bırakmanız operasyonun başarısını artırmaktadır. Biz ameliyatlarımızı açık yöntemle yapmayı tercih ediyoruz.

10-) Ameliyat sonrası ne zaman spor yapabilirim? Hastalar basit yürüyüşlere birinci hafta başlayabilir. Ancak plates, yoga, ağırlıklı veya müsabakalı sporları iki ay önermiyoruz. Çünkü öne eğilince burun ödemi artması nedeniyle iyileşme gecikebilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş
Ege Ambulans
Has Ajans Sağlık Gazetem 0(232) 464 75 73 info@saglikgazetem.com