Ege Ambulans
3 Adımda Yazın Temel Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?14/08/2023

Dermatoloji Uzmanı Dr. Cansu Alakbarov cildin her mevsimde  ihtiyaçlarının değiştiğini belirterek içinde bulunduğumuz yaz mevsiminde cilt bakımı konusunda önemli tavsiyelerde bulundu. Dr. Cansu Alakbarov “ Yaz aylarında yağlanma artar ve yoğun kıvamlı bir nemlendiriciden ziyade hafif yapıda su bazlı nemlendiricilere geçiş yapmak gerekir. Hatta karma ve yağlı yapıdaki ciltlerde ekstradan nemlendirici ihtiyacı ortadan kalkabilir. Yaz aylarında cildimizin önceliği nemden ziyade; güneşten ve çevresel zararlı etmenlerden korumaya yönelik olmalıdır” dedi.

Dr. Cansu Alakbarov’dan 3 Öneri

  1. Nemlendiricili Yüz Temizleyicileri Kullanın: Her mevsim olduğu gibi yaz mevsiminde de yüz için sabah akşam yapılacak en önemli adım, nemlendirici içerikli yüz temizleyicileri ile cildimizi terden ve fazla yağdan arındırmaktır. Yüz temizleme esnasında parmaklarla masaj hareketleri yapmak lenfatik drenajı artıracaktır. Yüz temizleme için ekstradan yüz temizleme fırçası gibi aparatlara gerek yoktur. Bunlar cilt bariyerine olumsuz etkide bulunurlar.
  2. Antioksidan İçerikli Ürünleri Tercih Edin: Yüzü temizledikten sonra yapılacak diğer önemli adım antioksidan içerikli ürün kullanmaktır. Bu C vitaminli serum, niasinamid, ferulik asit, enoksolon, glabridin gibi etken maddelerle olabilir. Özellikle lekeli ve lekeye meyilli ciltlerde konsantrasyonu yüksek olmayan C vitaminli serumlar tercih edilmelidir. Kuru yüze, güneş kreminin altına sürülmelidir. C vitamini antioksidan etkisini sabah kullanıldığında göstermektedir. C vitamini kullanamayan hastalarda glabridin bir diğer antioksidan içerik olarak tercih edilebilir. Kızarık ve akneye meyilli yüzlerde yatıştırıcı etki nedeniyle C vitamini yerine niasinamid ve enoksolon tercih edilebilir. Akne ve yağlanma şikayetinin ön planda olduğu hastalardaysa ferulik asit içerikli kremler ve niasinamid tercih edilebilir.
  3. Güneş Kremi Kullanmayı İhmal Etmeyin: Yaz aylarında cilt bakımının en önemli adımı ise güneş kremi kullanmaktır. Bunun için dışarıya çıkmayı beklememek sabah uyanınca yüz temizliğinden sonra güneş kremi kullanmak gerek. Güneş kremini gün içinde 3-4 saat aralıklarla tekrarlamak önemlidir. Yazın en az 30 güneş koruma faktörlü krem kullanmalıyız. En önemli faktör ise UVA’dan da (ultraviyole ışınlarından) koruyan bir güneş kremi tercih etmeliyiz. SPF  değeri bizi sadece UVB’den korur. UVA ise derimizin derin katmanlarına ulaşan güneş ışınıdır ve yandığımızı anlamadan derimizde DNA hasarı yapar. Bu da erken yaşta deri kanseri olmamıza ve cildimizin erken yaşlanmasına neden olur.

Tüm bu ürünleri seçerken cildimizin ihtiyacını kestiremediğimiz noktada dermatoloji doktorunuza muayene olunuz ve cilt tipinize uygun ürünlere birlikte karar veriniz.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş
Ege Ambulans
Has Ajans Sağlık Gazetem 0(232) 464 75 73 info@saglikgazetem.com