Ege Ambulans
Burun Estetiğinde Koruyucu Cerrahi03/06/2024

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Can Ercan koruyucu burun estetiğinin son yıllarda burun estetiği alanında önemli bir yer edinen, doğal ve minimal invaziv bir yöntem olduğunu belirterek koruyucu burun estetiğinin hastaların estetik tercihlerini gerçekleştirirken aynı zamanda doğal bir görünüm elde etmelerini sağladığını söyledi.

Estetik ve Fonksiyonel

Geleneksel rinoplasti operasyonlarından farklı olarak, koruyucu burun estetiğinin daha az invazif olup, burun yapısının doğal özelliklerini korumayı hedeflediğini söyleyen Op. Dr. Can Ercan, “ Koruyucu burun estetiği genellikle burun sırtındaki kusurların düzeltilmesi, burun ucu kaldırılması veya asimetrik burun deliklerinin düzeltilmesi gibi estetik sorunlarda tercih edilir. Ancak, burun estetiği sadece dış görünümü değil, aynı zamanda burnun işlevselliğini de iyileştirmeyi amaçlar. Bu nedenle, koruyucu burun estetiği yapılan hastaların genellikle hem estetik olarak hem de solunum yolları açısından daha rahat bir buruna sahip oldukları gözlemlenmektedir” dedi.

Daha Hızlı İyileşme

Bu yöntemin en önemli avantajlarının cerrahi sonrası hastada daha az morarma ve şişlik gözlemlenmesi olduğunu belirten Op. Dr. Can Ercan, “ Ayrıca bu yöntemde iyileşme süreci daha hızlıdır. Geleneksel rinoplasti operasyonlarındaki gibi uzun bir iyileşme dönemi beklenmez ve hastalar genellikle kısa sürede günlük aktivitelerine geri dönebilirler. Ayrıca, koruyucu burun estetiği sonrası daha doğal bir görünüm elde edilmesi, hastaların memnuniyetini artırmaktadır” diye konuştu.

Ameliyat Sonrası Süreç

Ameliyatın genel anestezi altında gerçekleştirildiğini belirten Op. Dr. Can Ercan, “ Operasyon süresi hastanın ihtiyaçlarına bağlı olarak 1-2 saat arasında değişir. Operasyon sonrası hastalar genellikle aynı gün evlerine dönebilirler. Ameliyat sonrası dönemde, hastaların birkaç gün dinlenmesi önerilir. İlk hafta hafif şişlikler ve morluklar oluşabilir, ancak bu durum hızla düzelir. Tam iyileşme süreci genellikle 4-6 hafta arasında değişir. Bu süreçte hastaların ağır fiziksel aktivitelerden kaçınması ve doktorun önerilerine uyması önemlidir” şeklinde konuştu.

Sosyal Ağlarda Paylaş
Ege Ambulans
Has Ajans Sağlık Gazetem 0(232) 464 75 73 info@saglikgazetem.com