Ege Ambulans
Burun Estetiğinde Merak Edilenler01/11/2023

Burun estetiğinde (Rinoplasti) esas amacın çoğunlukla sadece estetik olmadığını belirten Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Berber “ Biz hekimlerin burun estetiği operasyonlarında esas amacı fonksiyonel, nefes alan, doğal görünümlü bir burun yapmaktır” dedi.

Doğru Planlama Önemli

“ Zaman içerisinde burun düşer mi?” sorularıyla çok karşılaştıklarını belirten Op. Dr. Ahmet Berber “ Burun estetiği operasyonu destekli ve sağlam yapıldığı zaman kendi dokuları korunduğu ve zarar verilmediği için burun ucunda ya da diğer bölgelerinde bir düşme veya çökmeye rastlanmaz. Ayrıca günümüz teknolojisiyle ameliyat sonrası morluklar şişmeler çok rastlanılan şeyler değil. Biraz özen gösterilip iyi bakım yapıldığı takdirde ameliyat sonrası morarma şişlik minimum seviyede en kısa sürede atlatılır” dedi.

Burun Fonksiyonları Korunmalı

Burnun şekli konusunda hastaların tercihlerinin de önemli olduğunu söyleyen Op. Dr. Ahmet Berber, “ Burada hastanın doktoruyla yaptığı ön görüşmede iyi bir uzlaşma gerekli. Doktorunuz sizin isteğinize göre şekli belirleyecek ve burunun ana fonksiyonlarını koruyarak düzgün bir şekilde ameliyat planlaması yapacaktır. Buna göre doğal bir burun da yapılabilir. Hafif, kalkık, kibar, daha estetik bir burun da yapılabilir ama burada önemli olan fonksiyonu korumaktır” diye konuştu.

Ameliyat Sonraki Süreç

Burun estetiği ameliyatı sonraki süreçler hakkında bilgiler veren Op. Dr. Ahmet Berber, “ ameliyatlarda çoğunlukla silikon tamponlar kullanılmaktadır. Bu tamponlar eskisi gibi burunu tıkamaz. Rahatlıkla ameliyattan çıkar çıkmaz nefes almanız devam etmektedir. Temizliğiniz yapıldığı müddetçe tıkanma yaşanmaz. Tamponların çıkarma işlemi de neredeyse hiç ağrı hissetmeden tamamlanır. Ayrıca iyileşme sürecindeki ağrılar yarı yarıya düşmüş durumda. Hastalar alçı ve tamponlar çıktıktan sonra ortalama bir hafta on gün içerisinde de tamamen sosyal hayata geri dönebiliyorlar.  Ameliyat sonrası müsabakalı sporlardan bir süre uzak kalmakta fayda var. ilk 15 gün sigaradan kaçınmalı, protein ağırlıklı beslenmeliler” şeklinde konuştu.

Her Mevsim Yapılabilir

Burun estetiğinin her mevsim yapılabildiğini belirten Op. Dr. Ahmet Berber, “ Bu ameliyatın yazın ya da kışın yapılmasında bir engel yoktur. Yazın hastalar ameliyattan on beş gün sonrasında denize girebilirler. Kışın da soğuktan korumalarını tavsiye ediyoruz.  Yaş aralığı olarak da kadınlarda on altı, erkeklerde on yedi yaşından sonra,ameliyat olmaya herhangi bir sağlık engeli olmadığı sürece başarı ile yapılabilir. Öte yandan ileri yaşlarda ameliyat yapılamaz düşüncesi doğru değildir. Burun estetiği uygun hastalarda ileri yaşlarda da başarı ile yapılabilir” ifadelerinde bulundu.

Sosyal Ağlarda Paylaş
Ege Ambulans
Has Ajans Sağlık Gazetem 0(232) 464 75 73 info@saglikgazetem.com