Ege Ambulans
Burun Estetiğinde Revizyon Rinoplasti28/12/2022

Daha önce olunan burun estetiği ameliyatının istenmeyen sonuçlarını düzeltme ameliyatına revizyon rinoplasti adı verildiğini belirten Kulak Burun Boğaz  Uzmanı Op. Dr. Ahmet Berber, “ Revizyon rinoplastinin gerekçesi önceki ameliyat ya da ameliyatların istenmeyen sonuçlarıdır. Küçük müdahale gerektiren sorunlar için 6-12 ay beklenebilirken, çok büyük sorunlarda erken dönem revizyon ameliyatı yapılabilir” dedi.

Neden revizyon ihtiyacı olur?

Revizyon rinoplasti ihtiyacının oluşması durumları hakkında bilgiler veren Op. Dr. Ahmet Berber, “ Yapılmış ameliyat sonucu burun ucu daralmış, geniş, asimetrik, düşük veya aşırı kısalmış ya da kalkık  görünümde olabilir. Burundan nefes alma güçlüğü tekrarlayabilir, burun sırtında kemer kalmış, düzensizlik ya da eğrilik oluşabilir.  Ayrıca ameliyat öncesi planlamanın iyi yapılmaması, cerrahın tecrübesinin az olması, kötü yara iyileşmesi, ameliyat sonrası eksik ve yanlış bakım, ameliyat sonrası erken dönemde iyi beslenememe, sigara içilmesi veya buruna darbe alınması revizyon ameliyata ihtiyaç oluşturabilir” diye konuştu.

Ameliyat Öncesi Değerlendirme

Ameliyat öncesi değerlendirmenin primer rinoplasti gibi olduğunu ancak daha detaylı ve dikkatli değerlendirmenin başarıyı arttırdığını kaydeden Op. Dr. Ahmet Berber, “ Bu süreçte hastaya açık davranmak, olası olumlu veya olumsuz sonuçlar konusunda bilgilendirmek gerekir. Cerrahide amaç başarılı olmak ve hastayı memnun etmektir. Ancak daha iyi bir sonuç elde edilemeyeceği şüphesi yoğunsa cerrahi sınırları zorlamamak gerekir. Bu durum hastayla paylaşılmalıdır” diye konuştu.

Revizyon Rinoplasti Ameliyatı

Revizyon rinoplastinin tıpkı primer rinoplastide olduğu gibi açık veya kapalı yaklaşımla yapılabildiğini söyleyen Op. Dr. Berber,”  Revizyon ameliyat esnasında daha dikkatli ve nazik çalışmak gerekir. Muayene ile önceden belirlenen ve ameliyat sürecinde de gözlenen sorunlar çözülerek mutlu sona ulaşılmalıdır. Hastalar ameliyat sonrasında da uzun süre takip edilmelidir. Revizyon rinoplasti sonrası hafif-orta düzeyde ağrı olabilir. Bu ağrılar normal ağrı kesicilerle kolaylıkla giderilebilir. Cilt sağlığı ve yara iyileşmesi için iyi bir bakım şarttır. Düzenli ve protein ağırlıklı bir beslenme, ödem giderici tedaviler ve sigaradan uzak durulması gerekir” şeklinde konuştu.

Sosyal Ağlarda Paylaş
Ege Ambulans
Has Ajans Sağlık Gazetem 0(232) 464 75 73 info@saglikgazetem.com