Ege Ambulans
CAN Hastanesi’nden Kadınlar Günü'nde Anlamlı Etkinlikler11/03/2022

İzmir Özel Can Hastanesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenledi. Bu kapsamda hastanenin doğum kliniğine ülkemizde kadın hastalıkları ve modern doğum biliminin öncüsü Prof. Dr. Besim Ömer Akalın’ın adı verildi. Daha sonra Suat Taşer Sanat Merkezi'nde Karşıyaka Belediyesi'nin desteğiyle, Şair- Sanatçı Sunay Akın'ın “Önce Çocuklar ve Kadınlar” isimli gösterisi gerçekleştirildi.

Ülkemizde kadın hastalıkları ve modern doğum biliminin öncüsü, çağdaş ebeliğin kurucusu olan, Türkiye’nin ilk kadın hekimlerinin ve cerrahlarının yetişmesini sağlayan Prof. Dr. Besim Ömer Akalın’ın adının hastanenin doğum kliniği ve servisine verilmesi amacıyla düzenlenen törene Can Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Muzaffer Keskiner, Sunay Akın ve hastane çalışanları katıldı.

Değerli bilim insanının ismi hastanede yaşayacak

Prof. Dr. Besim Ömer Akalın’ın isminin hastaneye verilmesinin en büyük hayallerinden biri olduğunu belirten Op. Dr. Muzaffer Keskiner, “Prof. Dr. Besim Ömer Akalın’ın hikâyesini yıllar önce bir kongrede Sunay Akın’dan dinlemiş ve çok etkilenmiştim. İnsan hayatında olduğu gibi toplumların tarihinde de belli başlı dönüm noktaları vardır. Gerek sanat, bilim, siyaset, eğitim alanlarında gerekse sağlık alanında olsun, bu dönüm noktalarını yaratan önderlere hepimizin vefa borcu vardır. Can Sağlık Grubu olarak, bu vefa borcumuzu bir nebze dahi olsa ödeyebilmek için, ülkemizde modern doğum biliminin öncüsü olan Prof. Dr. Besim Ömer Akalın'ın adını hastanemizin doğum kliniğinde yaşatmaya karar verdik. Prof. Dr. Besim Ömer Paşa, hayatını bilime adamış, bu yolda karşısına çıkan her türlü zorluğu göze alarak, Türk kadınlarının sağlık alanında etkin rol üstlenmesini sağlamış, ilk kadın cerrahları ve hekimleri yetiştirmiş değerli bir bilim insanıdır. Sizlerin huzurunda, seneler önce katıldığım bir kongrede, bu değerli bilim insanının yaşam öyküsünü bizimle paylaşarak, Besim Ömer Akalın'ı tanımama vesile olan Sayın Sunay Akın'a da ayrıca teşekkür etmek isterim,” dedi.

Sunay Akın da, bir hastanenin doğum kliniğine Prof. Dr. Besim Ömer Akalın'ın adının verilmesinin kendisi için büyük bir ödül olduğunu, onur duyduğunu belirterek, şunları söyledi: “Bu kapı, bilimin kapısıdır. Besim Ömer Paşa, bilimin ışığını kadınlar ve doğacak çocuklar için eline almıştır. Şu kapı bize sağlıklı bir gelecek sunacaksa, bunun bedeli çoktan ödenmiştir. Bir doğumhane önüne geldiğinizde ceketinizi ilikleyin derim. Bu hikayeyi her yerde defalarca kez anlatmıştım, keşke bir hastane doğum kliniğine Besim Ömer Paşa'nın adını verse, kendisi ne kadar mutlu olurdu, demiştim. Muzaffer Hocam, benim gönlümden geçeni hayata geçirdi. Çok mutlu oldum, onur duydum.”

Sunay Akın'ın gösterisi, sanatseverlerden yoğun ilgi gördü

Hastanedeki açılışın ardından İzmir Özel Can Hastanesi evsahipliğinde ve Karşıyaka Belediyesi'nin desteğiyle Sunay Akın’ın “Önce Çocuklar ve Kadınlar” isimli gösterisi, Suat Taşer Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi. Hastane çalışanları ve halkın yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte Sunay Akın, tarihe damga vuran önemli Türk kadınlarının hayat hikâyelerini anlatarak sanatseverlere keyifli dakikalar yaşattı.

Sosyal Ağlarda Paylaş
Ege Ambulans
Has Ajans Sağlık Gazetem 0(232) 464 75 73 info@saglikgazetem.com