Ege Ambulans
Düzenli Cilt Bakımı Şart mı?01/11/2023

Hastaların genellikle düzenli cilt bakımının şart olup olmadığı yönünde soruların sık sorulduğunu belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Cansu Alakbarov düzenli cilt bakımını hastalarına önerdiğini belirterek evde yapılabilecek cilt bakımları konusunda da önemli tavsiyelerde bulundu.

“Dermatoloji uzmanı bir hekim olarak düzenli cilt bakımını tüm hastalarıma öneriyorum” diyen Dr. Cansu Alakbarov “ Yapılan işlemin veya kullanılan ürünlerin etkisini artırmak için temiz bir cilde sahip olmak önemlidir. Düzenli medikal cilt bakımlarında bu temizliği derinlemesine yapıyor, cildi fazla yağ ve kirden arındırıyor, kullanılan uygun yapıdaki granülsüz içeriklerle ölü deriyi uzaklaştırıyoruz” diye konuştu.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Evde cilt bakımını taneli-granüllü ürünlerle yapmanın oldukça yanlış bir davranış olduğunu belirten Dr. Cansu Alakbarov, “ Granüllü ürünler deride hem tam temizlik sağlamaz hem de cilt bariyerine önemli ölçüde hasar verir. Ciltte ölü deriyi temizlemek amacıyla şeker, kahve telvesi, karbonat gibi ürünleri yüze uygulamak ölü deriyi temizlemez aksine deride çiziklere ve bariyer hasarına neden olur. Cilt bariyeri hasarlandığında hassas, kızarmaya ve kurumaya meyilli derimiz olur. Bariyeri bozulmuş cilt çevresel alerjik ve toksik etmenlere karşı daha savunmasızdır. Hem deri hastalıklarını hem de deri yaşlanmasını daha sık ve erken görürüz” dedi.

Maske Uygulamak Önemli

Derin temizlikten sonra maske uygulamanın önemine değinen Dr. Cansu Alakbarov, “ Bu durum için evde yapılan en önemli hatalardan biri, besin olarak tükettiğimiz maddelerin cilde maske amacıyla sürülmesidir. Maalesef bu gıdalardaki cildimiz için faydalı olabilecek içerikler derimiz tarafından emilemez; hatta asidik içerikler derimize hasar verir. Yüze yumurta, bal, sirke, diş macunu, domates, limon, yoğurt, pirinç unu kullanmak maalesef faydasızdır. Aynı şekilde aloe vera gibi bitkileri direk cilde sürerek nemlendirici etkisini göremeyiz. Aksine egzemaya neden oluruz. Yüzümüz için evde uygulayabileceğimiz doğal ürün gül suyu olabilir” şeklinde konuştu.

“Hızlı Sonuç Beklemeyin”

Cilde yapılan bakımların sonucunu hızlıca görülemeyeceğini söyleyen Dr. Cansu Alakbarov “ Cilt bakımı sonrası sabırlı olmak önemlidir. Cildimizin yenilenmesi en düşük ihtimalle 1-2 ayı bulabilir. Bu durumda cilt bakımını ihtiyaca göre ayda 1 olacak şekilde düzenli aralıklarla yapmak önemlidir. Düzenli olarak bakımları yapılmış ve ihtiyaca göre içeriklerle desteklenmiş cilt daha sağlıklı, canlı ve dayanıklı olur” ifadelerinde bulundu.  

Sosyal Ağlarda Paylaş
Ege Ambulans
Has Ajans Sağlık Gazetem 0(232) 464 75 73 info@saglikgazetem.com