Ege Ambulans
Göz Çevresi Estetiği Hakkında Merak Edilenler03/06/2024

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Süleyman Köken göz çevresi estetiği adı altında yapılan üst göz kapağı ve alt göz kapağı ameliyatları hakkında hastaların sıklıkla yönelttiği soruları yanıtladı.

Göz kapağı estetiği nedir? Aslında buna göz çevresi estetiği denmektedir. Hastalar bize hem üst göz kapağında sarkıklık hem de göz altında torbalanma, deride sarkıklık ve kırışıklık şikayetleriyle başvuruyor. Bazen de kaşlarda düşüklük oluyor. Tüm bu sorunların düzeltilmesi için yapılan işlemlere göz kapağı estetiği adı verilmektedir.

Göz kapağı estetiği kimler için uygundur? Genel anlamda estetikte bir zorunluluk yoktur. Burada önemli olan hastanın talep ettiği işlemin tıbbi anlamda doğru olup olmadığıdır. Hastanın yaşı genç bile olsa talep ettiği işlem eğer hastaya uygunsa ameliyat yapılabilmektedir. Ayrıca göz kapağı estetiği ileri yaşlarda da rahatlıkla yapılabilecek bir ameliyattır.

Ameliyat öncesi nelere dikkat etmelidir? Her hasta ameliyat öncesi özel olarak değerlendirilmelidir. Hasta eğer kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsa, ilaç dışı kanı sulandırabilecek bitkisel takviyeler, yeşil çay, kiraz saplı çay gibi ürünleri kullanıyorsa ameliyattan 1 hafta önce bırakmalarını öneriyoruz.

Göz kapağı estetiği nasıl yapılır? Ameliyat öncesi her hasta detaylı bir şekilde değerlendirilir. Ameliyat sırasında hastaya uygun olarak yapılacak işlemler belirlenir ve kalemle işaretlenir.  Daha sonra lokal anestezi yaparak işleme başlanır. Üst göz kapağı ameliyatı lokal anestezi altında ortalama 45 dakika sürede tamamlanmaktadır.

Ameliyattan sonra göz kapama yapılır mı? Ameliyat sonrası göz kapama yapılmamaktadır. Normal görüşe engel değildir. Eğer hastalar kendilerini iyi hissediyorlarsa günlük ev işlerini bile yapmakta sorun yaşamazlar.

Ameliyattan sonra nelere dikkat edilmelidir? Hastalarımıza ameliyattan sonra oluşabilecek şişlik ve morlukları en aza indirgeyebilmek için 2-3 gün boyunca soğuk kompres uygulamalarını tavsiye ediyoruz. Ameliyat sonrası aynı gün taburcu olunabilir. Kanı sulandırabilecek ilaçları bir hafta kadar kullanmamalıdırlar. Ameliyattan sonra birinci haftada dikişler alınmaktadır. Bu sürede antibiyotikli kremlerle masaj yapmalarını öneriyoruz. 2-3 haftadan sonra ödemler ve şişlikler geçmiş oluyor. Dikiş izlerinin tamamen geçmesi birkaç ayı bulabilmektedir.  Hastalarımız ameliyattan 2-3 gün sonra hafif yürüyüş temposu, birkaç hafta sonra da tempolu yürüyüş yapmaya başlayabilir. Kan basıncını çok artıracak fitness, halter kaldırma gibi ağır sporlardan bir süre daha kaçınmalarını öneriyoruz.

Alt Göz Kapağı Ameliyatı Nedir? Alt göz kapağı ameliyatında gözaltı torbaları alınırken hasta ağrı hissedebilmektedir. Bu yüzden hem hasta hem hekimin konforu için ameliyatın hastane ortamında genel anestezi altında yapılmasını öneriyoruz. Alt göz kapağı ameliyatında, ameliyat öncesi ve sonrası yapılması gerekenler üst göz kapağı ile aynı şekildedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş
Ege Ambulans
Has Ajans Sağlık Gazetem 0(232) 464 75 73 info@saglikgazetem.com