Ege Ambulans
Güneş Kremimi Nasıl Seçmeliyim ? Nasıl Uygulamalıyım?03/06/2024

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ecem Bulut Okut,sadece yazın değil her mevsim güneş kremi kullanılmasının ihmal edilememesi gerektiğini belirterek güneş kremi seçerken ve cilde uygularken dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında önemli tavsiyelerde bulundu.

Güneş kremleri kullanımının ihmal edilmemesi gerektiğini söyleyen Dr. Ecem Bulut Okut, “ Güneş kremi kullanılması, deri kanseri gelişimine karşı koruyucu görevleri olması, güneş hasarına bağlı lekelenme, güneşe bağlı gelişen alerjik reaksiyon ve güneş yanıklardan koruma potansiyeli olduğu için çok önemlidir” dedi.

Güneş Kremi Alırken Dikkat!

Güneş kremi alırken dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgiler veren Dr. Ecem Bulut Okut ürünümüzün belli dermatolojik onaylardan geçmiş bir ürün olduğundan emin olabilmek ve orjinal ürün garantisi nedeniyle eczaneden  alınmasını önerdi. Dr. Ecem Bulut Okut güneş kremi seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında şu tavsiyelerde bulundu: “Güneş koruyucumuz cilt tipine uygun olmalı (yağlı/kuru/karma ciltlere özel), en az SPF 30+ koruyuculukta olup ultraviyole A’ya karşı da koruyuculuğunu gösteren uyarıların olup olmadığına dikkat edilmelidir.  Mineral filtreli güneş kremleri özellikle çocuk, hamile, emziren, hassas cilt yapısı ve gül hastalığı olanlarda tercih edilmelidir. Bu grupların dışında kalanlar ise tercihe göre mineral ya da kimyasal filtreli güneş kremlerini kullanabilirler” dedi.

Doğru Uygulama Önemli

Güneş kremlerinin etkilerini tam olarak gösterebilmeleri için doğru şekilde uygulanmasının da önemli olduğunu belirten Dr. Ecem Bulut Okut, “ Mineral filtreli güneş kremleri sürüldükleri anda etkileri başlarken kimyasal filtreli güneş koruyucuların etkileri 15-20 dk sonra başladığından dışarı çıkmadan bir süre önce uygulanmaları gerekmektedir. Güneş kremi yeterli koruyuculuk sağlayabilmesi için yeterli miktarda sürülmelidir. Bu miktar yüz ve boyun için en az 2 parmak alanı kadardır. Ayrıca koruyuculuğun devam edebilmesi adına gün içerisinde 2 saatte bir güneş kremi yenilenmelidir. Renkli formdaki güneş koruyucuları da yeterli miktarda uygulandığı takdirde aynı düzeyde koruma sağlamaktadır. Özellikle leke problemi olan hastalarımıza renkli ve mavi ışık koruması da olan güneş kremlerini daha çok  önermekteyiz. Yine gün içinde tazelerken uygulama kolaylığı olması nedeniyle stick, sprey ve kompakt formlardaki güneş kremleri tercih edilebilir” diye konuştu.

Tek Başına Yeterli Olmaz

Dr. Ecem Bulut Okut “ Güneş kremini yeterli miktarda, uygun sıklıklarda tekrarlayarak uygulamak çok değerli olsa da güneşten sadece güneş kremi sürerek korunamayız. Ek olarak ince uzun gömlekler, şapka ve güneş gözlüğü kullanmayı da unutmamalı ve güneşin en dik olduğu saatler olan 11:00-16:00 saatleri arasında dışarda kalmamaya özen göstermeliyiz” ifadelerinde bulundu.

Sosyal Ağlarda Paylaş
Ege Ambulans
Has Ajans Sağlık Gazetem 0(232) 464 75 73 info@saglikgazetem.com