Ege Ambulans
Horlama ve uyku apnesinin sebebi burun tıkanıklığı olabilir mi?28/12/2022

Burun tıkanıklığının, horlama ve uyku apnesi dahil birçok uyku bozukluğuna sebep olabildiğini belirten Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Sucubaşı, “ Ancak horlama ve uyku apnesi hayatınızı kabusa çevirebiliyor. Sağlıklı bir yaşam ve düzenli bir uyku için burundan sağlıklı nefes almak şart. Burunda doğuştan ya da sonradan gelişen burun tıkanıklığı yaratan birçok sorun olabiliyor” dedi.

Çocuklarda da Olabiliyor

Çocuklukta geniz eti ve alerjiye bağlı burun eti (konka büyümesi) problemlerinin çocuk grubunda da horlama, ağız açık uyuma ve uyku apnesi gibi sorunlara yol açabildiğini söyleyen Op. Dr. Mehmet Sucubaşı, “ Yine ağız açık uyumaya bağlı erken yaşta diş çürükleri ve ortodontik diş problemleri gelişebiliyor. Orta kulak iltihabı sık oluyor ve buna bağlı işitme kayıpları oluşabiliyor” diye konuştu.

Yetişkinlerde Dikkat!

Op. Dr. Mehmet Sucubaşı; yetişkinlerde burunda septum deviasyonu dediğimiz burun içi kıkırdak eğriliklerinin alerjik rinite bağlı burun etlerinde şişmelere(konka hipertrofisi), burunda gelişen polip gibi yapılarda horlama ve uyku apnesine sebep olduğunu söyledi. Op. Dr. Sucubaşı “ Uyku apnesinde uykuda nefes kesilmesine bağlı kalp krizi ve inme (felç) gibi durumlarla karşılaşabiliyoruz” şeklinde konuştu.

Tedavi Yöntemleri

Uyku apnesi problemi yaşayanların sabahları geç uyanma, uykusunu almamış hissi, gün içinde yorgunluk ve konsantrasyon sorunları yaşayabildiğini vurgulayan Op. Dr. Sucubaşı, “

Burun tıkanıklığı çocuklarda ve yetişkinlerde mutlaka tedavi edilmelidir. Geniz eti problemleri anestezi altında 30 dakikalık bir operasyon ile çözülebiliyor. Yetişkinlerde burun içi kıkırdak eğrilikleri, burun dışı aks eğrilikleri, burun delikleri girişindeki nazal valv dediğimiz bölgedeki kapanmalar ameliyatla düzeltilmelidir. Altta yatan alerjik bir problem var ise, buna bağlı konka büyümeleri lokal steroidli burun spreyleri ile tedavi edilebilir. Yeterli olmaz ise lokal konka radyofrekans dediğimiz işlem ile küçültülebiliyor. Burun tıkanıklığına buna bağlı gelişen horlama ve uyku apnesinin tedavisi mümkündür. Bu sorunu yaşayanlar mutlaka kulak burun boğaz uzmanına başvurmalıdır” ifadelerinde bulundu.

Sosyal Ağlarda Paylaş
Ege Ambulans
Has Ajans Sağlık Gazetem 0(232) 464 75 73 info@saglikgazetem.com