Ege Ambulans
Kepçe Kulak Ameliyatı Kişilerin Özgüvenini Artırıyor03/06/2024

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ahmet Sarı kepçe kulak ameliyatının hangi yaş grubunda yapılırsa yapılsın hastaların özgüvenlerini artıran önemli bir operasyon olduğunu belirterek kepçe kulak ameliyatı hakkında bilgiler verdi.

6 yaşından itibaren yapılabilir

Kepçe kulak ameliyatının tıptaki adıyla otoplastinin 6 yaşından itibaren ameliyat olmaya engel herhangi bir sağlık problemi olmayan herkese yapılabildiğini söyleyen Op. Dr. Ahmet Sarı “ Ameliyat lokal ya da genel anestezi ile yapılabilir. 2 kulak ortalama 90 dakika kadar sürüyor. Lokal anestezi ile yapılan ameliyatlarda hastalar ameliyat esnasında hasta çok şiddetli ağrı hissetmezler. Neredeyse hiç ağrı duymazlar” dedi.

İyileşme Süreci Kısadır

Ameliyat sonrası hastalara bir gecelik bandaj uygulaması yaptıklarını belirten Op. Dr. Ahmet Sarı, “ Bu bandaj ertesi günü yapılacak kontrol sırasında açılmaktadır. Daha sonra herhangi bir kapamaya ihtiyaç duyulmamaktadır. Biz hastalarımıza gece uyurken kulağın kıvrılmaması için tenisçi bandı ya da bandana takmalarını öneriyoruz. Ameliyat sonrası ilk bir gün ağrı sızı olabilir. Hafiften kan pıhtıları görülebilir. Kulak ilk bir hafta biraz daha kızarık veya şiş görünebilir. Tüm bunlar normaldir ve 2-3 hafta içerisinde normal görüntüsüne geri döner. Ameliyat sonrası ilk 1-2 hafta hastaların banyo yapmasını önermiyoruz ve sudan uzak durmalarını istiyoruz. Özellikle giyinirken dar kıyafetlerden uzak durmalarını ve kulağın kıvrılmamasına özen göstermelerini öneriyoruz. 15 gün sonra doktorlarına danışarak banyo yapabilirler, denize veya havuza girebilirler. Özellikle çocuklar birbirlerine bazen ağır şakalar yapabiliyorlar. Ameliyat olan çocuklarımızın bu konuya özellikle dikkat etmeleri gerekiyor ve kulaklarını darbelere karşı korumalıdırlar ” diye konuştu.

Tekrarlama olasılığı çok düşük

En çok sorulan sorulardan bir tanesinin de “ Kulağım eski haline geri döner mi?” olduğunu belirten Op. Dr. Ahmet Sarı, “ Kepçe kulak ameliyatı doğru teknikle uygulandığı takdirde tekrarlama olasılığı çok düşük olan bir operasyondur. Ameliyattan yaklaşık 3 ay sonra 1 mm gibi küçük oynamalar olabilir ve durum normaldir. Ancak sadece ip askı yöntemiyle yapılan operasyonlarda tekrarlama riski görülebilirken kıkırdağa şekil vererek yapılan operasyonlarda bu çok düşük bir ihtimaldir. Hastalar ameliyat sonrası oluşacak dikiş izlerinin dışarıdan fark edilip edilmeyeceğini de sıklıkla merak ediyorlar. Dikiş izleri kulak arkasında ve kulak kıvrımının olduğu yerde kaldığı için özellikle kulak arkasına yaklaşılıp bakılmadığı sürece dışarıdan fark edilmez” şeklinde konuştu.

Sosyal Ağlarda Paylaş
Ege Ambulans
Has Ajans Sağlık Gazetem 0(232) 464 75 73 info@saglikgazetem.com