Ege Ambulans
Meme Küçültme Ameliyatları03/06/2024

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alper Derviş Türkiye’de meme büyüklüğünden şikayetçi çok fazla kadının bulunduğunu belirterek meme küçültme ameliyatlarının ideal meme görüntüsüne oluşmasında büyük etkisi olduğunu belirterek meme küçültme ameliyatları hakkında bilgiler verdi.

Memelerdeki Büyüklük Azalır

Meme küçültme ameliyatının memelerdeki büyüklüğü azaltmak ve kişiyi rahatlatmak için yapılan ameliyat olduğunu belirten Op. Dr. Alper Derviş, “Hastalar memelerindeki büyüklük nedeniyle çok fazla boyun ve sırt ağrıları çekmeleri, derin sütyen izleri oluşması ve meme altlarında pişik şikayetleriyle hekime gelmektedirler. Bu ameliyatla ilgili bilinmesi gereken ilk nokta eğer bir yer kesiliyorsa orada iz kalacağıdır. Memenin küçültülebilmesi için bir takım kesiler yapılmaktadır. Genelde ters T şeklinde meme altında, meme başı etrafında ve meme katlantısı altında bir iz kalır. Bu iz sütyen ve bikini giyildiği zaman içeride kalır ve dışarıdan gözükmez. İzin ne kadar belli olacağı hastanın deri kalitesine göre değişir” diye konuştu.

Ameliyat Sonrası Dikkat

Ameliyatın genel anestezi altında yapıldığını ve ortalama 3 saat sürdüğünü belirten Op. Dr. Alper Derviş, “ Ameliyattan sonra fazla kanı akıtan direnler olur. Bir gece hastanede kalınır ve ertesi gün taburcu olunur. Ameliyat sonrası ilk bir hafta biraz ağrılı geçebilir. Bir hafta düzenli pansuman ve antibiyotik tedavisi uygulanır. 6 hafta süreyle hastaların ağır kaldırması ve spor yapması önerilmez. Bu süre boyunca özel sütyen kullanılır. Ameliyattan 2-3 gün sonrasında doktorun da önerisiyle kolda doksan dereceyi geçmeden ve hareket açıklığı oluşacak şekilde gündelik işler yapılabilir. Ameliyatın üçüncü gününden itibaren duş alınabilir. Yine doktorunda önerisiyle ameliyattan iki hafta sonra denize ve havuza girilebilir. Ancak tatil sırasında kesi izleri güneşten korunmalıdır” dedi. 

Meme Gelişimi Tamamlanmalı

Ameliyatın meme gelişimi tamamlandıktan sonra yapılmasını öneren Op. Dr. Alper Derviş,  “Genellikle ameliyatın 18-19 yaşından sonra ve hatta mümkünse hamilelik ile ilgili planlar bittikten sonra yapılmasını öneriyoruz. Çünkü her gebelikte memenin şekli ve boyutu değişmektedir. Ayrıca 18 yaşın altındaki gençlerde bazen çok büyük memeler oluşabiliyor. Bu durum genç kızları çok etkiliyor. Kıyafet seçemiyorlar ve duruşları değişiyor. Bu tür hastalarda ailelerinin onayıyla birlikte 18 yaşından küçüklere bu ameliyatı yapabiliyoruz” şeklinde konuştu.

Ameliyatın riskleri

Her ameliyatın bir takım riskleri beraberinde getirdiğini belirten Op. Dr. Alper Derviş “ Bu ameliyat meme başı ile ilgili bazı riskler taşımaktadır. Meme küçüldüğü zaman meme başı damarlarıyla birlikte yukarıya taşınmaktadır. Dolayısıyla meme başının bir kısmının kaybı ya da hissiyatının azalması gibi riskler oluşabilir. Ancak bunlar sağlıklı ve aşırı sigara kullanımı olmayan bir kadında binde bir civarındadır. Ameliyat sırasında süt bezlerinin bir kısmı alındığı için süt verme ile ilgili problemler olabilir. Bu yüzden hamilelik ile ilgili planlar tamamlandıktan sonra yapılması önerilir. Erken dönemde  minimal dikiş atmaları olabilir ancak bu kendi kendine iyileşir ” diye konuştu.

Sosyal Ağlarda Paylaş
Ege Ambulans
Has Ajans Sağlık Gazetem 0(232) 464 75 73 info@saglikgazetem.com