Ege Ambulans
Orta Yüz Germe İle Daha Genç Bir Görünüm02/01/2023

Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Caymaz özellikle 25-45 yaş arasında görülen yüzdeki aşağı doğru sarkmanın orta yüz germe cerrahisi ile düzeltilerek daha genç bir görünüm elde edilebildiğini söyledi.

Eski Formuna Kavuşturur

Orta yüz germe cerrahisinin özellikle orta yaş grubunda (25-45 yaş) görülen aşağı doğru düşmeye başlayan malar yağ pedinin (yanak ön kısmının üst yağ dokusu) eski formuna kavuşturulması amacıyla yukarı doğru asılmasını sağlayan operasyon olduğunu kaydeden Op. Dr. Ahmet Caymaz, “ Bu operasyon istenirse, göz kapaklarını, elmacık kemiklerini ve kaşları etkileyen bir yöntemdir. Yüzde bulunan bu bölgelerde yaşlanmayla ve yer çekiminin etkisiyle sarkma, torbalanma ve kırışıklıklar görülmeye başlamaktadır. Bu sebeple, orta yüz germe operasyonu kalıcı bir çözüm olarak tercih edilmektedir” dedi.

Endoskopik Orta Yüz Germe

Endoskopik orta yüz ameliyatında amacın yüzün belirli bölümlerindeki (yanak ön kısmı, elmacık kemikleri, ağız çevresi, göz kapakları) kusurları gidermek ve kişiyi daha genç bir görünüme kavuşturmak olduğunu söyleyen Op. Dr. Ahmet Caymaz, “ Bu cerrahi, eskiden alt göz kapağı altından açılan kesi ile yapılırken günümüzde bu işlem endoskoplar yardımıyla şakak bölgesindeki saçlı deride açılan kesiler ile gerçekleştirilmektedir. Bu durumun yarattığı avantaj ise, şakak bölgesindeki kesiler, saç içerisinde kaldığı için uzun vadede dikiş izi kalma ihtimalini oldukça azaltmasıdır.  Bu ameliyat ile birlikte kaş kaldırma, badem göz, şakak germe ve alt göz kapağı sıkılaştırma operasyonları da yapılabilir. Operasyon genel anestezi altında yapılmaktadır ve ortalama 2 saat sürmektedir” diye konuştu.

Operasyon Sonrası Süreç

Ameliyat sonrasındaki iyileşme süreci hakkında da bilgiler veren Op. Dr. Ahmet Caymaz, “Alın bölgesi ve yanak bölgesine ince stripler yapıştırılır. Bu striplerin amacı ödem ve morluğun artmasını engellemektir. Bu durum, hastanın günlük yaşamını etkilemez. Hastanede kalış süresi bir gündür. Dikişler genellikle 7’inci veya 8’inci gün alınır. Ameliyat sonrası 2’inci günden itibaren ise, günlük yaşantınıza dönmeniz mümkündür” ifadelerinde bulundu.

Sosyal Ağlarda Paylaş
Ege Ambulans
Has Ajans Sağlık Gazetem 0(232) 464 75 73 info@saglikgazetem.com