Ege Ambulans
Primer Karaciğer Kanseri Tedavisinde İmmünoterapi ve Yeni Tedaviler03/06/2024

Primer karaciğer kanserinin onkoloji alanında uzun zamandır zorlu bir mücadele alanı olduğunu belirten Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Mutlu Ünver, son yıllarda immünoterapinin primer karaciğer kanserinin tedavi alanında devrim yaratan bir umut ışığı olarak ortaya çıktığını belirterek primer karaciğer kanserleri için immünoterapi ve diğer yenilikçi tedaviler hakkında bilgiler verdi.

Hastalığın Sebepleri Nelerdir?

Birincil karaciğer kanserinin karaciğerde başlayan kötü huylu bir tümör olduğunu belirten Doç. Dr. Mutlu Ünver, “  Kronik hepatit B ve C enfeksiyonları, siroz, aşırı alkol tüketimi ve alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığı gibi risk faktörleri, karaciğer kanseri gelişimine neden olabilir” dedi.

Geleneksel Tedavi Yöntemleri

Uzun yıllardır karaciğer kanseri tedavisinde cerrahi müdahaleler, karaciğer nakli ve radyofrekans ablasyon gibi lokalize tedavilerin kullandığını belirten Doç. Dr. Mutlu Ünver, “ Başta kemoterapötik ajanlar olmak üzere sistemik tedaviler, karaciğerin kendine özgü ortamı ve kanserin karmaşık biyolojisi nedeniyle sınırlı başarı göstermiştir” diye konuştu.

İmmünoterapinin Yükselişi

İmmünoterapinin kanser hücrelerini tanımak ve onlarla mücadele etmek için vücudun kendi bağışıklık sisteminden yararlanarak kanser tedavisinde bir paradigma değişikliği getirdiğini söyleyen Doç. Dr. Mutlu Ünver, bu yaklaşımın karaciğer kanserine nasıl uygulandığını hakkında şu bilgileri verdi.

Kontrol Noktası İnhibitörleri

Nivolumab ve pembrolizumab gibi kontrol noktası inhibitörleri, ilerlemiş HCC tedavisinde umut vaat etmektedir. Bu ilaçlar, tümörlerin bağışıklık tespitinden kaçmak için kullandığı PD-1 ve PD-L1 gibi proteinleri bloke eder. Bu kontrol noktalarını inhibe ederek, bağışıklık sistemi kanser hücrelerini daha etkili bir şekilde tanıyabilir ve onlara saldırabilir.

CAR-T Hücre Tedavisi

Kimerik Antijen Reseptör T-hücresi (CAR-T) tedavisi, hastanın T-hücrelerinin kanser hücrelerine özgü reseptörleri ifade edecek şekilde modifiye edilmesini içeren yenilikçi bir tedavidir. Karaciğer kanseri için bu yöntem henüz deneysel aşamadadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş
Ege Ambulans
Has Ajans Sağlık Gazetem 0(232) 464 75 73 info@saglikgazetem.com