Ege Ambulans
Saç Ekiminde Tercih Ettiğiniz Merkezi İyi Araştırın30/03/2021

Saç Sorunları ve Ekim Birimi Direktörü Yasemin Gülgör, saç ekimi operasyonları hakkında hastaların merak ettiği sorulara değindi. Saç ekiminde önemli olanın saç ve doku yapısı olduğunu belirten Gülgör, “ Saç ekimi operasyonlarında, ekim sonrası için garanti verilmesi doğru değil. Ekim öncesi, tercih ettiğiniz merkezi iyi araştırın. Yetkisiz yerlerden uzak durun” dedi.

“Ekim Öncesi Merkezi Araştırın”

Saç ekimi operasyonlarının tıbbi bir girişim olduğunu belirten Yasemin Gülgör, “  bu yüzden saç ekimi Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği şartlara uygun steril ve tam donanımlı işlem odalarında yapılmalıdır. Saç ekimini gerçekleştirecek ekibin tamamının alanında uzman sağlık personelinden oluşması ve aralarında doktorun da bulunması önemlidir. Saç ekimi cerrahi bir girişimdir ve bu yüzden hijyen ve steril kurallarına uygun yapılmalıdır. Ancak operasyon öncesi analiz ve muayene de önemlidir.  Yaşınızla orantılı olarak saç dökülme sebebi iyi araştırılmalı. Ayrıca saç ekimi operasyonuna uygun olup olmadığınız belirlenmelidir. Ayrıca ekimi yaptıracağınız merkezi iyi etüt edin. Hatta sadece bir merkezle yetinmeyin birkaç yeri daha araştırın. Merkez ile yüz yüze görüşmeyi tercih edin. Daha önceki yaptığı ekim örneklerini inceleyin” dedi.

Saç Ekiminde Garanti Olmaz

Saç ekimi operasyonu öncesi hastaların, ekim sonrası saç durumu ile ilgili bir garanti verip veremeyeceğini sorduklarını belirten Yasemin Gülgör, “ Sadece saç ekimi operasyonları için değil, sağlık sektöründe hiçbir tedavi için garanti verilmez. Saç ekimi tedavisi için ekim garantisi verilmektedir gibi söylemlere itibar etmeyiniz. Garanti anca teknolojik aletler, beyaz eşya cep telefonları, bilgisayar gibi eşyalarda olur” dedi. Saç ekimi operasyonunun erkeklere de kadınlara da uygulandığını ve yüz güldüren sonuçlar alındığını belirten Gülgör, “ Saç ekimi operasyonlarında önemli olan saç ve doku yapısıdır. Ancak saç dökülme sebeplerini de bilmek gerekir” diye konuştu.

Greft Sayısı Vermek Doğru Değil

Saç muayenesi sonucu söylenen greft  sayısı hakkındaki rakamların dikkat alınmaması gerektiğini belirten Yasemin Gülgör, “ Greft sayısı hastadan hastaya ve ekim yapılacak bölgeye göre değişebilir. Ekim öncesi de greft sayısı vermek doğru değildir.  Operasyon sırasında ekim yapılacak greftin, ensedeki kıl kökünün kalitesine, ekim yapılacak alanın genişliğine göre değişkenlik gösterdiğini belirten Gülgör, aslında bu işin doğrusu kullanılabilecek maksimum sayıda greftin ekim yapılmasıdır” dedi.

Zarar Verilmemeli

Saç ekiminin önemli bir operasyon olduğunu belirten Yasemin Gülgör, “ operasyon öncesi ve sonrası birçok neden bu operasyonun sürecini etkilemektedir. Saç ekiminde operasyonun hangi yöntemle yapılacağını kişinin saç yoğunluğu belirler. Hastanın saç sıklığı ne kadar fazla ise alınacak saç kökü (greft) o kadar fazla olmaktadır. Fakat kişinin saçı seyrekse alınacak kökte daha az olmaktadır. Saç ekim operasyonunda ne kadar çok greft kullanılırsa, ekim sonrası doğal görünümde ona göre artmaktadır.

Yaşam tarzı Değişiyor

Ayrıca giyim tarzları, saç stilleri ve duruşlarına kadar büyük bir değişim yaşandığını belirten Gülgör, “ İş hayatında başarılı işlere imza atabiliyorlar. Çünkü var olan öz güvenleri ekimden sonra yeni görünümleriyle daha da artmaktadır. Özel hayatlarında daha da mutlu olabiliyorlar. Ve yeni ilişkiler hatta evlilikler yapıyorlar. Bunlara şahit olmak bizleri çok mutlu ediyor. Erkeklerdeki saç dökülmesinde saç çizgisi geriye doğru gitmektedir. İşte bu noktada psikolojik olarak etkilenmeye başlamaktadırlar. Şunu söyleyebilirim ki biz sadece saç ekmiyoruz biz onların hayata daha güzel ve mutlu bakmalarını sağlıyoruz.” Dedi.

Şampuan mı? Sabun mu?

Saçları her gün yıkamanın zararlı olduğunu belirten Gülgör, “ Saç derisinin bir flora yapısı var ve sıkça yıkamak bu tabakayı bozar ve saç derisinin kurumasını sağlar. Saçlarınızın nem dengesini kaybederek kurumasına yardımcı olursunuz. Kırılmalar oluşarak dökülmeye başlar. Bazılarımız saçlarını yıkamak için doğal olması nedeniyle  sabunlara yöneliyor. Oysa ki sabunla yıkamanın şampuana karşı hiçbir üstünlüğü yoktur. PH 5.5 şampuanlar kullanılabilir. Kimyasal maddeler içermeyen bebek şampuanları tercih edilmelidir. Saç yapınıza uygun olmayan sabunlar egzama, kaşıntıya ve saç dökülmelerine sebep olabilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş
Ege Ambulans
Has Ajans Sağlık Gazetem 0(232) 464 75 73 info@saglikgazetem.com