Ege Ambulans
Sağlık Şehitleri Anıldı01/04/2021

1 Nisan Covid-19 nedeniyle kaybettiğimiz Sağlık Çalışanlarını Anma Günü etkinliği Bostanlı Sağlık Çalışanlarına Saygı Anıtı önünde gerçekleştirildi.

Covid -19 nedeniyle yaşamını yitiren Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu’nun ölüm günü olan 1 Nisan tarihi TTB 72. Büyük Kongresi’nde alınan bir karar ile “Covid-19 Nedeniyle Kaybettiğimiz Sağlık Çalışanlarını Anma Günü” kabul edildi. Anma gününde Tüm Türkiye’deki sağlık kuruluşlarında saat 12.30’da saygı duruluşları yapıldı. İzmir Tabip Odası, Bostanlı Sağlık Çalışanlarına Saygı Anıtı önünde anma ve basın açıklaması gerçekleştirildi.

Çok sayıda sağlık çalışanının katıldığı etkinlik İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Nuri Seha Yüksel açılış konuşmasında kaybettiğimiz sağlık çalışanlarını andı ve katılanları sağlık çalışanlarının anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunmaya davet etti.

Saygı duruşunun ardından İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı yaptığı konuşmada, “Acillerde, yoğun bakımlarda, ASM’lerde, sahada filyasyonda halkın sağlığı için yaşamlarını riske atarak çalışan sağlık çalışanları ne yazık ki korunamadılar.  Yeterli ve nitelikli koruyucu ekipman sağlanmadı. Futbolculara, milletvekillerine her hafta düzenli olarak yapılan Covid testleri kendilerine çok görüldü. Uygun olmayan koşullarda uzun, stresli mesailerde, gece gündüz demeden, izin, istifa hakları olmadan çalıştılar. Yönetilemeyen küresel salgının bütün yükü sağlık çalışanlarının omuzlarına yüklendi. Tükeniyoruz çığlıklarına kulaklar tıkandı. Yaklaşık 140 bin sağlık çalışanı Covid-19 hastası oldu. 393 sağlık çalışanını kaybettik. Artık yeter diyoruz!  Daha fazla hastalanmak daha fazla arkadaşımızı kaybetmek istemiyoruz!  Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. Sizlerin kahramanı olmak değil, korunmak istiyoruz! Alkış değil, haklarımızı istiyoruz! Covid-19’un sağlık çalışanları için bir meslek hastalığı sayılması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz. Küresel salgında kaybettiğimiz tüm sağlık çalışanlarının anıları önünde saygı ile eğiliyoruz. Anıları sağlık hakkı mücadelemizde bize ışık olacaktır. Unutmayacağız! Unutulmayacaklar. “ dedi.

Sağlık Emekçilerine Saygı Anıtına katılanlar tarafından karanfil bırakılmasının ardından anma töreni sona erdi.

Sosyal Ağlarda Paylaş
Ege Ambulans
Has Ajans Sağlık Gazetem 0(232) 464 75 73 info@saglikgazetem.com