Ege Ambulans
Yaz Geliyor. Cilt Lekesi Olanlar Dikkat!03/06/2024

Dermatoloji Uzmanı Dr. Derya Bostan Ağırdıcı yaklaşan yaz mevsimi öncesi cilt lekesi olan hastalara güneşin zararlı etkilerinden cilt lekelerini nasıl koruyabileceklerine yönelik önemli tavsiyelerde bulundu.

Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte güneşin etkilerinin de gözükmeye başladığını söyleyen Dr. Derya Bostan Ağırdıcı, “ Yaz mevsimi hepimiz için eğlenceli dönemlerin başlangıcıdır. Deniz, kum güneş hepimizi mutlu eder. Cilt lekesi olanlar için bu güzel eğlenceli zamanların bazı zorlukları bulunmaktadır. Ancak güneşin zararlı etkilerinden korunmak cilt lekesi olsun olmasın herkes için önem arz eder” dedi.

Güneş Koruyucu Kullanın

Güneş koruyucu kremler kullanmanın önemine değinen Dr. Derya Bostan Ağırdıcı, “ Güneş kremi cilt lekesi olsun olmasın herkes tarafından kullanılmalıdır. Ancak güneşin zararlı UV ışınları cilt lekelerinin daha belirgin hale gelmesine neden olduğu için bu hastalar güneş kremi kullanmaya daha çok özen göstermelidir. En az SPF 30+, mineral filtreli güneş kremleri tercih edilmelidir. Cilt lekesi olanlar için cilt tonuna uygun renkli güneş kremleri kullanılırsa çok daha yararlı olur. Bunun dışında güneş koruyucu ekipmanlar, güneş gözlükleri, kalın geniş fötr şapkalar da kullanılarak önlemler artırılabilir ” diye konuştu.

Beslenmeye Dikkat Edilmeli

Her mevsimde olduğu gibi yaz mevsiminde de beslenmenin ve yeteri kadar sıvı alınmasının önemli olduğunu kaydeden Dr. Derya Bostan Ağırdıcı, “ Bu dönemde antioksidan etkili yiyeceklerin tüketilmesi, ciltteki ve vücuttaki serbest radikalleri azaltarak cildin daha genç, lekesiz ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Özellikle yaz aylarında bol meyve ve sebze tüketimi, beraberinde bol su tüketimi lekeli ciltler için çok önemlidir” şeklinde konuştu.

Mezoterapi Uygulamaları

Cilt lekesi olanların yaz mevsimi öncesi yaptırabilecekleri kozmetik işlemler hakkında bilgiler veren Dr. Derya Bostan Ağırdıcı, “ Şu an itibariyle havalar daha tam olarak ısınmadan leke problemi olan hastalara bazı kimyasal peelingler uygulanabilmektedir. Ayrıca yazın daha iyi korunmalarını sağlamak, lekelerin artışını önlemek için bazı leke mezoterapileri uygulanabilir. 10-15 gün arayla iki seans olarak uygulanan bu mezoterapiler kişilerin yaza daha hazır, fresh ve daha az lekeli ciltle girmelerini sağlar. Ayrıca var olan lekelerinde artmasını önlemeye yardımcı olur” dedi.

Sosyal Ağlarda Paylaş
Ege Ambulans
Has Ajans Sağlık Gazetem 0(232) 464 75 73 info@saglikgazetem.com